040 Rozšíření X o Y

The  <rozšíření/obohacení apod Y o X> idea can sometimes be reformulated as <the inclusion of X in Y>. This change of perspective can facilitate the flow of ideas, with include either replacing or complementing the dictionary-equivalent translation.

Nabidka tematických magazínů vysílaných jednou týdně se rozrostla o sobotní Nebesky cestopis věnovany astronomii a meteorologii.
Our range of special-subject magazine programmes broadcast once a week now includes the Saturday programme Heavenly Travelogue on astronomy and meteorology.

S ohledem na to, že v posledních letech máme provozy nejen v ČR , ale i v Maďarsku a na Slovensku, je činnost údržby rozšířena o tyto provozy.
We have built up operations over the last few years not only in the Czech Republic, but also in Hungary and Slovakia, and maintenance activity now covers these operations too.

Na rozdíl od publikované disertace je však nově vydaná kniha obohacena o postbyzantské období,

In contrast to the published thesis, however, the newly published book has been enlarged to include the post-Byzantine period,

V literarní části Kalendaře byly vydávany povidky, basne a pouceni pouze od zenskych autorek.
The literary section of the Almanac included short stories, poems and advice pieces written by women alone.

In Slovak too:
V posledných dvoch rokoch spoločnosť Kofola významne rozšírila svoje produktové portfólio o nové kategórie nápojov
Over the last two years, Kofola has substantially expanded its product portfolio to include new beverage categories

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>